Fasola szparagowa z wody

Fasola szparagowa z wody – przepis na fasolę szparagową

 

  • 0,5 kg fasolki szparagowej,
  • sól, cukier,
  • 3 dkg masła,
  • 1 dkg tartej bułki,    
Sposób przyrządzenia:        
   Młode strągi fasoli szparagowej oczyszczamy z włókien i końców, myjemy. Wrzucamy do  wrzącej, osolonej i trochę osłodzonej wody. Gotujemy do miękkości( bez przykrycia).Miękką fasolę odcedzamy z wody, polewamy stopionym masłem i posypujemy tartą bułką lekko zrumienioną. Podajemy z ziemniakami.

 

Twaróg z cebulą

Witaminy – składniki pożywienia niezbędne dla zdrowia – przepis na fasolę szparagową – Fasola szparagowa z wody

W produktach spożywczych, z których organizm czerpie budulec i energię, znajdują się jeszcze inne składniki odżywcze, równie ważne i konieczne dla zdrowia człowieka. Przez długie lata nie potrafiono sobie wyjaśnić, dlaczego ludzie zapadali na różne, niekiedy bardzo ciężkie choroby, mimo dobrych warunków bytowania i spożywania obfitych posiłków składających się w głównej mierze z produktów mięsnych i mącznych. Długotrwałe obserwację i badania wykazały, że głównym powodem występowania tego rodzaju schorzeń jest zbyt małe spożycie lub całkowity brak w pożywieniu warzyw i owoców w skład których wchodzi przepis na fasolę szparagową.

Dawniej, a niekiedy i dziś jeszcze nie zdawano sobie znaczenia warzyw i owoców w odżywianiu. Może nam się wdawać że w warzywach i owocach jest głównie woda. Z codziennej praktyki wiemy, jak niewiele suszu pozostaje z użytych do suszenia jabłek lub malin albo jak dużo wody można odcisnąć z utartych  ziemniaków lub marchwi. Jednakże po odcisnięciu owoców lub warzyw nie otrzymujemy czystej wody, lecz sok o określonym smaku, kolorze, zapachu.

 

Witaminy w posiłkach

Zapamiętajmy więc że właśnie w tym soku rozpuszczone są drogocenne dla organizmu człowieka składniki odżywcze, a między innymi takie, które nazywamy witaminami. Dotychczas poznano około trzydziestu witamin. Każda z nich ma swoją nazwę, a ponadto poszczególne witaminy oznaczono dużymi literami alfabetu (A, B C,D i tak dalej). Nie wszystkie z poznanych witamin znajdują się z soku z warzyw i owoców, nie wszystkie również rozpuszczają się w wodzie.

Niektóre witaminy zawarte są w innych produktach spożywczych jak, tran, masło, śmietana, żółtko jaja, wątroba, mleko, a więc w produktach zawierających tłuszcz. Są to witaminy, które nie rozpuszczają się w wodzie, lecz rozpuszczają się w tłuszczu. Witaminy znajdują się zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych.

 Codzienne pożywienie może zapewnić potrzebną człowiekowi ilość witamin tylko wówczas, gdy potrawy wchodzące w skład posiłków są właściwie dobierane. Ważny jest także sposób przyrządzania potraw, gdyż nieumiejętne przyrządzanie może w dużym stopniu, a nawet całkowicie zniszczyć witaminy zawarte w produktach. Wskazania jak zachować witaminy w posiłkach znajdziecie w szczegółowych opisach wykonania potraw.

print

3 komentarze

  1. Zrobilam mezowi bardzo mu smakowalo,l

  2. Pingback: Kotlety mielone - Praktyczna kuchnia-porady i przepisy kulinarne

  3. Pingback: Ziemniaki młode z jajkiem sadzonym - Praktyczna kuchnia-porady i przepisy kulinarne

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*