Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku w sosie pomidorowym – Przepis

Czas gotowania fasoli zależy od jej rodzaju oraz tego, czy jest świeża, suszona czy mrożona. Oto ogólne wskazówki dotyczące czasu gotowania fasoli:

  1. Fasola świeża: Fasolę szparagową, fasolę zieloną lub inne odmiany fasoli świeżej gotuje się zazwyczaj przez około 3-5 minut. Ważne jest, aby zachować jasnozieloną barwę fasoli i lekką chrupkość. Można ją gotować w osolonej wodzie lub na parze.
  2. Fasola mrożona: Fasolę mrożoną zazwyczaj gotuje się krócej niż świeżą fasolę, zazwyczaj przez około 2-3 minuty. Można ją dodać do gotującej się wody bez wcześniejszego rozmrażania.
  3. Fasola suszona: Czas gotowania suszonej fasoli znacznie różni się w zależności od rodzaju fasoli. Przed gotowaniem warto fasolę namoczyć przez co najmniej 8 godzin lub całą noc. Następnie fasolę zwykle gotuje się od 45 minut do 2 godzin, w zależności od odmiany. Czas gotowania suszonej fasoli można znacznie skrócić, korzystając z szybkowaru lub ciśnieniowego garnka do gotowania.
  4. Fasola konserwowa: Fasola z puszki (konserwowa) jest gotowa do spożycia bez gotowania, ale można ją podgrzać przez kilka minut, jeśli chce się dodać ją do dania.

Pamiętaj, że czas gotowania fasoli może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji dotyczących stopnia miękkości fasoli. Warto próbować próbek fasoli podczas gotowania, aby uzyskać idealną konsystencję. Ponadto, warto także dodawać do wody soli i ewentualnie przypraw, aby fasola miała smak.

Składniki:

  • 500g fasolki szparagowej
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 puszka krojonych pomidorów (około 400g)
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • Sól i pieprz do smaku
  • Opcjonalnie: papryka cayenne dla dodatkowej ostrości

Instrukcja:

  1. Jeśli używasz świeżej fasolki szparagowej, umyj ją i odetnij końcówki. Jeśli korzystasz z mrożonej, rozmroź ją według instrukcji na opakowaniu.
  2. W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu. Dodaj posiekaną cebulę i smaż ją, aż będzie miękka i lekko złocista.
  3. Dodaj czosnek i smaż przez kolejną minutę, aż wydobywa się jego aromat.
  4. Teraz dodaj koncentrat pomidorowy i smaż przez kilka minut, mieszając, aż nabierze intensywnego koloru.
  5. Wlej do garnka pomidory z puszki wraz z sokiem. Dodaj suszone zioła (tymianek i oregano) oraz opcjonalnie paprykę cayenne, jeśli lubisz dania pikantne. Mieszaj i gotuj przez 10-15 minut na małym ogniu, aż sos zgęstnieje i stanie się aromatyczny.
  6. Dodaj fasolkę szparagową do sosu pomidorowego i gotuj przez kolejne 5-7 minut (lub dłużej, jeśli używasz świeżej fasolki), aż fasolka będzie miękka, ale nadal lekko chrupiąca.
  7. Dopraw danie solą i pieprzem do smaku.
  8. Podawaj fasolkę po bretońsku w sosie pomidorowym na gorąco. Możesz podać ją jako przystawkę lub jako danie główne, podawaną z chlebem czy ryżem.

To danie fasolka po bretońsku w sosie pomidorowym to prawdziwy smak regionu Bretanii we Francji. Smaczne, aromatyczne i proste w przygotowaniu. Spróbuj tego tradycyjnego przepisu i delektuj się jego wyjątkowym smakiem!

Fasolka po bretońsku w sosie pomidorowym 

 Składniki:

  • 50 dkg białej fasoli (jaś)
  • 6 dkg słoniny
  • 5 dkg cebuli
  • 3 dkg mąki
  • 15 dkg przecieru pomidorowego
  • sól
  • papryka
  • 25 dkg kiełbasy
  • 25 dkg boczku surowego wędzonego
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • pieprz ziarnisty

Jak gotujemy fasolkę po bretońsku – instrukcja:

W przeddzień gotowania umytą fasolę( fasola jaś) zalewamy dla napęcznienia przegotowaną przestudzoną wodą. Gotujemy w tej samej wodzie w której się moczyła razem z pokrajanym boczkiem, zielem,liściem i pieprzem ziarnistym do miękkości. Dodajemy podsmażoną cebulę oraz kiełbasę pokrajana w małe kostki. Dodajemy przecier pomidorowy i doprawiamy do smaku solą.  Że słoniny i mąki robimy jasnozłotą zasmażkę dodajemy do fasoli. Jeszcze raz krótko dusimy.

Cenne rady:

Groch i fasola nie znalazły jeszcze należnego miejsca w naszych potrawach. A przecież dostarczają dużo cennych składników pokarmowych z których najważniejsze to białko, składniki mineralne i witaminy grupy B. Białko fasoli i grochu, choć jest białkiem niepełnowartościowym, powinno być jak najbardziej wykorzystywane. Niewielki dodatek produktów zawierających białko zwierzęce do potraw z grochu i fasoli podnosi wartość białka roślinnego. Kawałek boczku, kiełbasy czy mięsa albo jajo nie zwiększą zbytnio kosztu potrawy, a znacznie ułatwią wykorzystanie zawartego w grochu i fasoli białka. Groch i fasola są bogatym żródłem składników mineralnych jak wapń, fosfor i żelazo.

Zawierają one także więcej niż inne warzywa witaminy grupy B. Oprócz wymienionych składników suche nasiona grochu i fasoli zawierają dużo skrobi i dlatego są pokarmem sycącym, szczególnie chętnie spożywanym podczas ciężkich prac. Z nasion grochu i fasoli w czasie gotowania oddziela się twarda, otaczająca ziarno błonka. Zawiera ona dużo błonnika i dlatego ludziom chorym lub dzieciom dajemy przetarte potrawy z fasoli lub grochu.Suche nasiona roślin strączkowych gotują się dość długo, co w dużej mierze jest przyczyną niskiego spożycia potraw z tych produktów. Potrawy z suchych nasion strączkowych musimy tak przygotować, aby zachować możliwie najwyższą ich wartość. Dlatego należy w przeddzień gotowania zalać przegotowaną przestudzoną wodą i pozostawić do następnego dnia, aby suche ziarna dobrze napęczniały, co skróci czas gotowania. Możemy gotować nasiona w tej samej wodzie, w której miękły a jeżeli woda wsiąkła dolewamy wody przegotowanej. Wspaniałym przykładem są kotlety z fasoli.Przepis na kotlety z fasoli zawiera dużo błonnika i pomoże nam w okresie ciężkich prac.

 

print
 

Kategorie dań

Zaloguj się i zarabiaj pieniadze na sprzedaży suplementów diety- kliknij w obrazek!!!

sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*