gulasz wieprzowy z jarzynami

Gulasz wieprzowy z jarzynami

Przepis na Gulasz wieprzowy z jarzynami 

Składniki:

  • 40 dkg wieprzowiny
  • 1 kg jarzyn sezonowych
  • 10 dkg cebuli
  • 5 dkg tłuszczu
  • 4 dkg mąki
  • sól,pieprz.

Potrawę  możemy przyrządzić z każdego mięsa, biorąc zamiast wieprzowiny tą samą ilość baraniny lub wołowiny czy cielęciny. Mięso myjemy, krajemy w kostkę, oprószamy mąką, obsmażamy na tłuszczu na rumiano. Przekładamy do garnka, podlewamy wodą w takiej ilości aby okryła mięso. Na pozostałym od smażenia tłuszczu podrumieniamy drobno pokrajaną cebulę, dodajemy do mięsa i razem dusimy. Warzywa, jak marchew, pietruszka, seler, kapusta, fasola szparagowa czy zielony groszek krajemy w paski lub trzemy na grubej tarce. Dodajemy je do mięsa, gdy jest na wpół miękkie, dusimy razem ,często  mieszając. W miarę wyparowywania sosu uzupełniamy go wodą. Miękkie mięso i jarzyny podprawiamy resztą mąki, zagotowujemy. Gulasz   wieprzowy z jarzynami podajemy z ziemniakami, makaronem lub kaszą.

Cenne rady

Mięso jest jednym z najcenniejszym produktem spożywczym. Przyrządzając potrawy z mięsa musimy zastanowić się nad jego najwłaściwszym użytkowaniem. Smak i zapach mięsa powodują, że inne produkty razem z nim ugotowane są smaczniejsze. Tę właściwość mięsa wykorzystujemy w przyrządzaniu potraw półmięsnych. Mięso przyniesie korzyści naszemu organizmowi nie wówczas, gdy zjemy raz od święta duży kawał, lecz gdy dodamy częściej małe jego ilości do potraw mącznych czy jarzynowych. Mięso surowe spożywamy bardzo rzadko i to najczęściej, jako lekarstwo, na przykład wątrobę, która zawiera w stanie surowym składniki leczące blednicę, czyli anemia. Składniki te przy gotowaniu ulegają zniszczeniu. Mięso gotujemy, smażymy, pieczemy lub dusimy. Nieumiejętne przyrządzanie mięsa traci dużo  zawartych w nim składników odżywczych. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać wskazówek podanych przy poszczególnych przepisach.

Duszone przygotowujemy z mięsa pochodzącego ze sztuk starych, a więc z mięsa “żylastego”. Mięso duszone możemy przyrządzać w dużych kawałkach( pieczeń), w kawałkach porcjowych(zrazy bite), w małych kawałkach(gulasz) oraz z masy mielonej (zrazy, klopsy, duszone w sosach). Mięso duszone podaje się w sosie naturalnym ( w którym się dusiło) lub też dodaje się do sosu śmietanę, pomidory. Śmietanę do sosów podajemy pod koniec duszenia. 

print
 

Kategorie dań

Zaloguj się i zarabiaj pieniadze na sprzedaży suplementów diety- kliknij w obrazek!!!

sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*