Placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 1 duża cebula
  • 2 jajka
  • mąka pszenna 10 dkd
  • tłuszcz do smażenia
  • sól i pieprz do smaku

Dokładnie umyć ziemniaki, obrać , zetrzeć na tarce wraz z cebulą. Tak przygotowaną masę ziemniaczaną odcedzamy, mieszamy z mąką oraz roztrzepanymi jajkami. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Smażymy na złoty kolor. Placki ziemniaczane podajemy ze śmietaną.

Witaminy – składniki pożywienia niezbędne dla zdrowia- przepis na placki ziemniaczane

W produktach spożywczych z których organizm czerpie budulec i energię znajdują się jeszcze inne składniki odżywcze lub równie ważne i konieczne dla zdrowia człowieka. Przez długie lata nie potrafiono sobie wyjaśnić dlaczego ludzie zapadali na różne lecz niekiedy bardzo ciężkie choroby. Pomimo dobrych warunków bytowania i spożywania obfitych posiłków składających się w głównej mierze z produktów mięsnych i mącznych. Długotrwałe obserwację i badania wykazały że głównym powodem występowania tego rodzaju schorzeń jest zbyt małe spożycie lub całkowity brak w pożywieniu warzyw i owoców.

Dawniej, a niekiedy i dziś jeszcze nie zdawano sobie znaczenia warzyw i owoców w odżywianiu.  Może nam się wdawać że w warzywach i owocach jest głównie woda. Z codziennej praktyki wiemy, jak niewiele suszu pozostaje z użytych do suszenia jabłek lub malin albo jak dużo wody można odcisnąć z utartych  ziemniaków lub marchwi. Jednakże po odciśnięciu owoców lub warzyw nie otrzymujemy czystej wody, lecz sok o określonym smaku, kolorze, zapachu. Zapamiętajmy więc że właśnie w tym soku rozpuszczone są drogocenne dla organizmu człowieka składniki odżywcze, a między innymi takie, które nazywamy witaminami.

Placki ziemniaczane

Dotychczas poznano około trzydziestu witamin.  Każda z nich ma swoją nazwę, a ponadto poszczególne witaminy oznaczono dużymi literami alfabetu (A, B C,D i tak dalej). Nie wszystkie z poznanych witamin znajdują się z soku z warzyw i owoców, nie wszystkie również rozpuszczają się w wodzie. Niektóre witaminy zawarte są w innych produktach spożywczych jak, tran, masło, śmietana, żółtko jaja, wątroba, mleko, a więc w produktach zawierających tłuszcz. Są to witaminy, które nie rozpuszczają się w wodzie, lecz rozpuszczają się w tłuszczu. Witaminy znajdują się zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych.

Codzienne pożywienie może zapewnić potrzebną człowiekowi ilość witamin tylko wówczas, gdy potrawy wchodzące w skład posiłków są właściwie dobierane. Ważny jest także sposób przyrządzania potraw, gdyż nieumiejętne przyrządzanie może w dużym stopniu, a nawet całkowicie zniszczyć witaminy zawarte w produktach. Wskazania jak zachować witaminy w posiłkach znajdziecie w szczegółowych opisach wykonania potraw.

print

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*