snycle

Kotlety mielone – snycle -Praktyczna kuchnia – porady i przepisy kulinarne – Kuchnia polska

Kotlety mielone – Przepis na kotlety mielone – snycle

 Składniki:

  • 50 dkg mięsa wieprzowego bez kości,
  • 15 dkg czerstwej bułki pszennej,
  • 5 dkg cebuli,
  • 2 dkg tłuszczu do cebuli,
  • 1 jajo, sól, pieprz do smaku,
  • 5 dkg tartej  bułki,
  • 10 dkg smalcu.

Przepis na kotlety mielone 

Mięso myjemy, oddzielamy grube błony, mielemy w maszynce wraz z podsmażoną w tłuszczu cebulą oraz namoczoną w wodzie i wyciśniętą bułką. Dodajemy jajo, sól, pieprz, dokładnie wyrabiamy. Z masy formujemy podłużne kotlety, obtaczamy na tartej bułce i smażymy. Podajemy z ziemniakami i z marchewką lub surówką.Mięso jest jednym z najcenniejszym produktem spożywczym. Przyrządzając potrawy z mięsa musimy zastanowić się nad jego najwłaściwszym użytkowaniem.

Smak i zapach mięsa powodują, że inne produkty razem z nim ugotowane są smaczniejsze. Tę właściwość mięsa wykorzystujemy w przyrządzaniu potraw półmięsnych. Mięso przyniesie korzyści naszemu organizmowi nie wówczas, gdy zjemy raz od święta duży kawał, lecz gdy dodamy częściej małe jego ilości do potraw mącznych czy jarzynowych. Mięso surowe spożywamy bardzo rzadko i to najczęściej, jako lekarstwo, na przykład wątrobę, która zawiera w stanie surowym składniki leczące blednicę, czyli anemia.

Składniki te przy gotowaniu ulegają zniszczeniu. Mięso gotujemy, smażymy, pieczemy lub dusimy. Nieumiejętne przyrządzanie mięsa traci dużo  zawartych w nim składników odżywczych. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać wskazówek podanych przy poszczególnych przepisach.

Mięso smażone – Przepis na kotlety mielone – praktyczna kuchnia polska

Do smażenia przeznacza się najdelikatniejsze części mięsa; z wołowiny – polędwicę i rostbef, z cielęciny – mięso z udżca, górkę; z wieprzowiny – schab z kostką lub bez kostki, mięso z szynki. Poza tym ze wszystkich zwierząt można smażyć wątrobę i mózg. Mięso do smażenia dzielimy na porcję, oczyszczamy dokładnie z błon i lekko rozbijamy tłuczkiem. Kawałki mięsa lekko solimy, oprószamy mąką lub panierujemy, to znaczy posypujemy mąką, maczamy w rozbitym jaju, a następnie obtaczamy w drobno utartej suchej bułce. Panierowanie chroni mięso przed zbytnim kurczeniem się, wysuszaniem podczas smażenia i wyciekaniem soku.

Mięso solone trzeba przed smażeniem wymoczyć i osączyć z wody, zawijając w czystą ściereczkę a dopiero potem kroić i smażyć, tak jak świeże. Gorsze części mięsa możemy smażyć po zmieleniu. Mięso mielone (kotlety schabowe), jest podzielne, smaczne i zdrowe. Aby otrzymać dobrą masę mieloną dodajemy do mięsa odpowiednią ilość czerstwej bułki pszennej, rozmoczonej w mleku lub w wodzie, niekiedy ugotowane przetarte ziemniaki a czasem ugotowaną na wpół sypką kaszę.

Dodatki te powiększają ilość masy mięsnej oraz spulchniają ją. Do mielonego mięsa dodajemy jaja, aby w czasie smażenia nie rozpadało. Mięso smażymy w niewielkiej ilości silnie rozgrzanego tłuszczu.Przepis na kotlety mielone.Mięso smażone. Snycle.

 

print
 

Kategorie dań

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*