przepis na wspaniały krupnik

Przepis na wspaniały krupnik – Przepisy kulinarne

Jak ugotować krupnik:

Składniki:

  1. Kości lub Mięso rosołowe
  2. 25 dkg  włoszczyzny
  3. 10 dkg kaszy jęczmiennej
  4. 1 kg 50 dkg ziemniaków
  5. 1 dkg suszonych grzybów
  6. 5 dkg słoniny
  7. 5  dkg cebuli
  8. sól
  9. zielenina

Sposób przyrządzenia:

Z kości i włoszczyzny zagotowujemy wywar. Do wrzącego wywaru dodajemy przebraną, opłukaną kaszę, umyte suszone grzyby i razem  gotujemy na wolnym ogniu, aż kasza dostatecznie zmięknie . Do na wpół ugotowanej kaszy dodajemy pokrajaną w kostkę ziemniaki, ugotowaną włoszczyznę drobno pokrojoną dodajemy do gotowej zupy.  Przed podaniem krupnik krasimy słoniną  z podsmażaną cebulą albo krupnik możemy także okrasić dobrą gęstą śmietaną.

Kasze i mąka w kuchni – przepisy kulinarne

Od najdawniejszych czasów ziarno zbóż w różnej formie było pokarmem ludzi. Obecnie potrawy z mąki i kasz  są oprócz ziemniaków stałą pozycją w naszych jadłospisach ponieważ są zdrowe dlatego dostarczają nam dużo kalorii, ciepła i siły do pracy. Wartość odżywcza mąki i kasz uzależniona jest od wielu  czynników , z których na pierwsze miejsce wysuwa się sposób przemiału. Im mniej oddzielone są od mąki czy kaszy zewnętrzne okrywy ziarn tym wartość spożywcza tych produktów jest większa.

Podobnie jak w warzywach lub w owocach, witaminy i składniki mineralne gromadzą się w ziarnie zbóż bezpośrednio pod zewnętrzną grubą osłoną. Organizm ludzki nie trawi skrobi w stanie surowym dlatego potrawy z mąki czy kasz jemy zawsze ugotowane, usmażone lub upieczone dlatego  jest daniem na obiad dla całej rodziny oraz pożywnym i zarazem zdrowym posiłkiem dostarczającym bardzo dużo energii.

Przepis na wspaniały krupnik – przepisy kulinarne

Mąki z grubszego przemiału i kasze dostarczają nam witamin grupy B, składników mineralnych ( wapń, fosfor, i nieco żelaza) oraz w niewielkich ilościach niepełnowartościowego białka. Najważniejszym jednak składnikiem mąki i kasz jest skrobia (czyli krochmal), której właściwości są wykorzystywane w przyrządzaniu potraw z tych produktów. Przepis na krupnik to smaczne i pożywne danie, zupa znana od wieków.

Kotlety z kaszy jęczmiennej

print
 

Tags

Kategorie dań

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*