Rydze smażone

Rydze smażone – Przepis na rydze – suszenie grzybów

  1.  1 kg rydzów,
  2.  10 dkg cebuli,
  3.  sól,
  4.  pieprz,
  5.   6 dkg tłuszczu.

Mizeria

Rydze smażone – przepis na rydze – przepisy kulinarne

Oczyszczone rydze dokładnie płuczemy, kroimy w ćwiartki. Na rozgrzany tłuszcz wkładamy osączone z wody grzyby i drobno posiekaną cebulę. Smażymy mieszając około 15 minut. Solimy po usmażeniu. Podajemy z ziemniakami. Tak samo jak rydze można smażyć pieczarki lub gąski. Te ostatnie wymagają nieco dłuższego smażenia.Rydze smażone

Susze z warzyw i owoców – suszenie grzybów

Suszenie grzybów, a więc pozbawianie wody, jest jednym ze znanych od dawna prostych sposobów utrwalania. Sposób ten powoduję jednak prawie całkowite zniszczenie witamin oraz pogarsza na ogół smak, zapach i barwę surowców. Jedynie grzyby mają po ususzeniu silniejszy smak i zapach i w tym stanie są cennym składnikiem potraw.

Suszymy przede wszystkim grzyby i surowce, który dają dobry susz bez wielkiej szkody dla wartości odżywczej. Suszy się często dla celów leczniczych oraz kuchennych niektóre jagody, jak maliny, czarne jagody, czarny bez. Owoce róży i czarnej porzeczki nawet po ususzeniu zachowują pewną ilość witamin i służą do wyrobu witaminowych herbatek i napojów. Wiśnie i czereśnie, pozostałe przy wyrobie soków, można też wykorzystać na susz i używać w zimie do kompotów lub zamiast rodzynków do ciast. Zapas suszonych jabłek, gruszek i śliwek węgierek ułatwi nam uzupełnienie i urozmaicenie pożywienia w zimie i wczesną wiosną. Pewna ilość suszonych przypraw zapachowo – smakowych, jak majeranek, lubczyk, macierzanka, mięta, liście selerów, zielone liście porów, gałązki kopru przyda się także do przyprawiana potraw.

Przygotowanie surowców – Suszenie grzybów – przepis na rydze

Surowce jak zwykle, przebieramy, sortujemy według wielkości, myjemy, płuczemy, obieramy lub skrobiemy, usuwamy części niejadalne – jak ogonki, szypułki, resztki kwiatów, niekiedy pestki ( z wiśni, z czereśni ). Grzybów nie myje się, lecz oczyszcza i skrobie na sucho. Nie pożądane też jest mycie malin, poziomek czy czarnych jagód. Owoce róży pozbawione szypułek i kielich myjemy, przekrawamy w poprzek i oczyszczamy z ziarenek oraz włosków, płuczemy dokładnie i osączamy. Jabłka ze skórką cienką, zdrową i bez plam możemy suszyć nieobierane, podobnie drobne gruszki.

Dla ochrony przed ciemnieniem, a także dla przyspieszenia suszenia, niektóre surowce, jak jabłka,gruszki czy groszek – obgotowuję się uprzednio przez chwilę, czyli blanszuję. W tym celu na 2 – 4 minuty zanurza się owoce z sitem lub cedzakiem we wrzącej wodzie lekko osłodzonej i zakwaszonej kwaskiem cytrynowym lub octem. Jeśli chodzi o groszek – osłodzonej i osolonej. Potem natychmiast  przelewa się czystą, zimną wodą (przegotowaną), osącza i suszy. Śliwki węgierki zanurza się na moment we wrzącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (0,5 dkg na 1 litr wody), aby rozpuściła się warstewka woskowa utrudniająca parowanie wody ze śliwek – po czym oziębia się, osącza i suszy.

Gdzie suszyć

Suszyć możemy w miejscu nasłonecznionym na wolnym powietrzu, w piecach chlebowych, w piekarniku, na płycie pieca kuchennego lub zawieszając nad nią. Na wolnym powietrzu suszyć możemy tylko te surowce, które schną szybko, a więc drobne jagody, grzyby,jabłka. Dobry i ładny susz można uzyskać z pieca chlebowego lub z piekarnika.

print

 

Kategorie dań

Zaloguj się i zarabiaj pieniadze na sprzedaży suplementów diety- kliknij w obrazek!!!

sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*