zupa fasolowa z ziemniakami

Zupa fasolowa z ziemniakami

 

Zupa fasolowa z ziemniakami – przepis na zupę fasolową – zupa fasolowa 

  • 25 dkg włoszczyzny,
  • 50 dkg fasoli,
  • 1 kg ziemniaków,
  • 5 dkg słoniny,
  • 5 dkg cebuli,
  • sól, majeranek, czosnek.

Przebraną fasolę płuczemy i zalewamy na noc przegotowaną, przestudzoną wodą. Następnego dnia gotujemy fasolę w tej samej wodzie, w której się moczyła. Obraną włoszczyznę  rozdrabniamy  na grubej tarce i gotujemy razem z pokrajanymi w kostkę ziemniakami. Miękką fasole  i ziemniaki łączymy razem. Ze stopionej słoniny, mąki i cebuli robimy zasmażkę, podprawiamy zupę, zagotowujemy. Przyprawiamy do smaku solą, majerankiem i (jeżeli ktoś lubi) czosnkiem.

Groch i fasola – przepis na zupę fasolową- zupa fasolowa z ziemniakami – przepis na zupę – zupa fasolowa

Groch i fasola nie znalazły jeszcze należnego miejsca w naszych potrawach. A przecież dostarczają dużo cennych składników pokarmowych z których najważniejsze to białko, składniki mineralne i witaminy grupy B. Białko fasoli i grochu, choć jest białkiem niepełnowartościowym, powinno być jak najbardziej wykorzystywane. Niewielki dodatek produktów zawierających białko zwierzęce do potraw z grochu i fasoli podnosi wartość białka roślinnego.

Kawałek boczku, kiełbasy czy mięsa albo jajo nie zwiększą zbytnio kosztu potrawy, a znacznie ułatwią wykorzystanie zawartego w grochu i fasoli białka. Groch i fasola są bogatym żródłem składników mineralnych jak wapń, fosfor i żelazo. Zawierają one także więcej niż inne warzywa witaminy grupy B. Oprócz wymienionych składników suche nasiona grochu i fasoli zawierają dużo skrobi i dlatego są pokarmem sycącym, szczególnie chętnie spożywanym podczas ciężkich prac. Z nasion grochu i fasoli w czasie gotowania oddziela się twarda, otaczająca ziarno błonka. Zawiera ona dużo błonnika i dlatego ludziom chorym lub dzieciom dajemy przetarte potrawy z fasoli lub grochu.Suche nasiona roślin strączkowych gotują się dość długo, co w dużej mierze jest przyczyną niskiego spożycia potraw z tych produktów.

Zupa fasolowa z ziemniakami

Potrawy z suchych nasion strączkowych musimy tak przygotować, aby zachować możliwie najwyższą ich wartość. Dlatego należy w przeddzień gotowania zalać przegotowaną przestudzoną wodą i pozostawić do następnego dnia, aby suche ziarna dobrze napęczniały, co skróci czas gotowania. Możemy gotować nasiona w tej samej wodzie, w której miękły a jeżeli woda wsiąkła dolewamy wody przegotowanej. Wspaniałym przykładem są kotlety z fasoli.Przepis na zupę fasolową zawiera dużo błonnika i pomoże nam w okresie ciężkich prac. Zupa fasolowa z ziemniakami – przepis na zupę.

sałata zielona ze śmietaną

 

DuoLife Aloes stanowi naturalne źródło cennych składników, dzięki którym można zachować młodość i witalność. Unikalna kompozycja składników doskonale trafiających w potrzeby osób pragnących oczyścić swój organizm, wspomóc jego funkcjonowanie, jak i usprawnić pracę układu odpornościowego. Na bazie aloesu, którego zbawienne właściwości znane są już od tysięcy lat, powstał DuoLife Aloes. Bogactwo antyoksydantów, które skutecznie odpierają ataki wolnych rodników, odpowiedzialnych między innym za procesy starzenia oraz rozwój wielu schorzeń, pozwala na efektywnie wspomaganie pracy organizmu. W produkcie nie zabrakło równie wielu aminokwasów, które stanowią budulec dla białek. DuoLife Aloes to także dodatek miodu wielokwiatowego, który podwyższa wchłanialność witamin i minerałów zawartych w produkcie, a do tego odpowiada za odżywienie organizmu w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Z kolei dodatek oregano, znanego z cennych właściwości kosmetycznych i leczniczych, wpływa między innymi na usprawnienie procesów trawienia. DuoLife Aloes to skondensowana dawka zdrowia i młodości.

Kotlety z fasoli-przepisy na potrawy z grochu i fasoli

 

print

One Comment

  1. Pingback: praktyczna kuchnia-rosół

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*