Wina owocowe własnego wyrobu

   Wina owocowe własnego wyrobu-  produkcja wina

Wino jest napojem alkoholowym. Otrzymujemy je z moszczu owocowego, to jest soku wyciśniętego z surowych świeżych owoców, odpowiednio doprawionego i następnie podanego fermentacji alkoholowej.  Owocowe zawierają więc oprócz wielu naturalnych składników odżywczych owoców (witaminy, sole mineralne, cukry, kwasy) również pewną ilość alkoholu – od około 6% – do 17%. W czasie fermentacji, a w szczególnie czasie póżniejszego dojrzewania, powstają również składniki które nadają charakterystyczny smak i zapach – tak zwany bukiet.

Przepis na wino

Zależnie od ilości zawartego w winach alkoholu dzielimy je na trzy grupy:

 1. Wina lekkie lub słabe o zawartości 6 do 10% alkoholu i bardzo małej ilości cukru.
 2.  Półciężkie lub średnio mocne o zawartości 10 do 12% alkoholu i 1 do 6% cukru.
 3.  Ciężkie lub mocne o zawartości 12 do 17% alkoholu i ponad 6 do 16%  cukru.

 Lekkie

Zwane też wytrawnymi, są najtrudniejsze do przyrządzenia i mało trwałe w przechowaniu. Dlatego też nie poleca się ich w produkcji domowej.

 Półciężkie

Największym uznaniem cieszą się u nas wina półciężkie, zwane stołowymi i półwytrawnymi. Są dużo trwalsze od wytrawnych i łatwiejsze do wyrobu oraz przechowania.

Wina ciężkie

Wina ciężkie, słodkie, zwane deserowymi są bardzo trwałe i łatwe do przechowania nawet w temperaturze pokojowej i najbardziej nadają się do produkcji domowej. Przepis na wino.

Wino można otrzymać z każdego owocu. Wybieramy jednak owoce, które mają ładny kolor, zapach, łatwo się tłoczą i łatwo fermentują. Zależnie od zabarwienia rozróżniamy wina czerwone i białe.

 Czerwone

Wyrabiamy z owoców silnie zabarwionych: czarnych wiśni, czarnego bzu, czarnych porzeczek, czarnych jagód, jeżyn. Wina te mają barwę ciemnoczerwoną, fioletową lub granatową.

Białe

Wyrabiamy z jabłek, z białych i czerwonych porzeczek, z malin i agrestu. Wina białe są przejrzyste. Barwa ich ma różne odcienie złociste ( z jabłek), żółtawe, różowe i inne.Przepis na wino.

Wina przedniej jakości, wcale nie gorsze od gronowych, możemy otrzymać z owoców dzikiej róży, bardzo bogatych w witaminy.Niedocenione łochynie, podobnie jak czarne jagody nadają się również do wyrobu świetnych win czerwonych. Stosunkowo łatwa i szybka  jest produkcja win z porzeczek. czarna porzeczka daję bardzo wonne wino witaminowe, używane często do doprawiania win z owoców o słabym zapachu, a także do zabarwienia win czerwonych. Na wyrób wina zużyć możemy owoce gorszej jakości, gorzej wykształcone, drobne, spady – słowem takie które nie nadają się na droższe przetwory, ani jako owoce deserowe do spożycia na surowo. Owoce muszą być jednak świeże, zdrowe, w pełni dojrzałe, ale nie przejrzałe. Otrzymanie dobrego wina własnego wyrobu wymaga dokładnego przestrzegania przepisy na wina oraz zachowania skrupulatnej czystości przy wyrobie. Ważne jest też dobre przygotowanie niezbędnych naczyń i zorganizowanie pracy.

Zalecenia

Do wyrobu Wina owocowe własnego wyrobu potrzebne są następujące naczynia i przybory:

 • balon szklany lub gąsior umieszczony w koszu,
 • korek ściśle dopasowany z otworem na czop fermentacyjny,
 • czop fermentacyjny, to jest szklana specjalnie zgięta rurka z balonikami, ułatwiająca ujście gazów w czasie fermentacji,
 • czysta drewniana kadż, cebrzyk lub beczułka, albo duży kamienny garnek oraz tłuczek drewniany do miażdżenia owoców,
 • specjalna prasa do owoców albo prasa do wyciskania serów i mocny worek z rzadkiego płótna; są też specjalne maszynki, które miażdżą owoce i oddzielają miąższ od soku,
 • nie obite emaliowane wiadro na wyciskany sok,
 • lewar winiarski, czyli kawałek, ok 2 metry węża gumowego o średnicy 1 cm, zaopatrzony na obu końcach w szklane rurki. Jedna rurka powinna mięć  długość równą wysokości balonu lub gąsiora na wino ( ok 45 cm). Koniec węża nasuwamy na zgięte zakończenie tej rurki. Drugą rurkę, długości ok 15 cm wsuwa się na drugi koniec węża.
 • termometr laboratoryjny,
 • przepis na wino – produkcja wina

Wyrób Wina owocowe własnego wyrobu składa się na szeregu następujących kolejnych czynności – produkcja wina

 1. Kilka dni przed właściwym wyrobem przygotowujemy “matkę drożdżową”
 2. Otrzymanie moszczu jest pierwszą z czynności właściwego wyrobu wina-produkcja wina. Obejmuję ono dokładnie umycie owoców, usuwanie części niejadalnych, miażdżenie owoców lub rozdrabnianie owoców na tarce bądż w maszynce do mięsa i następnie tłoczenie miazgi.
 3. Doprawianie otrzymanego moszczu przez dodanie wody i cukru dla uzyskania właściwego smaku i odpowiedniej ilości alkoholu.
 4. Łączenie doprawionego moszczu (  nastawu ) z matką drożdżową.
 5. Fermentacja i kontrola jej przebiegu.
 6. Ściąganie młodego wina znad osadów drożdży.
 7. Dojrzewanie i klarowanie wina.
 8. Butelkowanie wina.
print
 

Kategorie dań

Zaloguj się i zarabiaj pieniadze na sprzedaży suplementów diety- kliknij w obrazek!!!

sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*