dżemy

Dżemy


Dżemy należą do przetworów skrzepłych i galaretujących. Są to owoce całe lub podzielone na części, lekko rozgotowane, szkliste, zawieszone w masie galaretowatej. Można je przyrządzać z takich owoców jak truskawki, maliny czy agrest. Na dżemy nadają się owoce o ładnym zabarwieniu, zapachu i smaku. Niekiedy owoce o pięknym zapachu i zabarwieniu nie zawierają dość składników galaretujących na przykład truskawki. Wobec tego przy wyrobie łączy się czasem owoce i przyrządza się dżemy mieszane, na przykład truskawki z agrestem bardzo bogatym w składniki galaretujące. Maliny o pięknym zapachu, lecz ubogie w składniki galaretujące z porzeczkami o słabym zapachu lecz bogatymi w te składniki.

Ile cukru dodajemy do dżemów

W jaki sposób przyrządzamy dżemy

Najprostsze jest gotowanie całych owoców( jagodowych miękkich) lekko rozmiażdżonych lub krojonych w części (śliwek, moreli), zasypywanych cukrem na noc lub na kilka godzin przed przyrządzeniem. Koniec gotowania poznajemy po tym iż owoce są przejrzyste, szkliste oraz opadają na dno  a kropla syropu spuszczona na spodek nie rozpływa się, lecz krzepnie zachowując swój kształt. Dokładnie można oznaczyć koniec gotowania przy pomocy termometru. Jeśli termometr wykazuję 103 – 104 stopni C.  kończymy gotowanie i zbieramy dokładnie szumowiny. Gotowy dżem składamy do słoików po nieznacznym ostudzeniu. Przechowujemy dżemy w pomieszczeniu suchym, czystym i zaciemnionym ale niezbyt zimnym

Dżem malinowy

Składniki:

  • 1 kg malin
  • 85 dkg cukru
  • 50 dkg porzeczek
  • 1/8 1 litry wody

Maliny dojrzałe przesypujemy warstwami drobnym cukrem kryształem. Zostawiamy na kilka godzin, aż puszczą sok. Wtedy ogrzewamy stopniowo na rozgrzanej płycie i mieszając gotujemy do przejrzystości. Porzeczki płuczemy, obieramy z szypułek, lekko miażdżymy i zalewamy 1/8 1 litry wody i gotujemy. Miękkie przecieramy przez sito i pod koniec dolewamy do malin. Trochę ostudzony składamy do słoików. Po wystygnięciu  nakrywamy i uszczelniamy.

Dżem truskawkowy z agrestem

Składniki:

  • 1 kg truskawek
  • 1 kg cukru
  • 70 dkg niedojrzałego agrestu

Przebrane truskawki delikatnie płuczemy i osączamy a następnie w misce przesypujemy cukrem i odstawiamy aż puszczą sok. Agrest oczyszczony rozgniatamy i zalewamy odrobiną wody i rozgotowujemy. Następnie odciskamy sok lub przecieramy miazgę przez sito. Truskawki gotujemy w wytworzonym syropie i pod koniec dodajemy przygotowany sok lub przecier z agrestu. Gotujemy do przejrzystości i do oznak krzepnięcia.

print
 

Kategorie dań

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*