marmolady

Marmolady

Marmolada jest to przecier owocowy zagęszczony przez gotowanie z cukrem na gęstą i łatwo rozsmarowującą się masę albo na masę skrzepłą która zachowuję po zastygnięciu kształt naczynia oraz dającą się kroić w kawałki. Używamy ich do smarowania chleba, do knedli czy naleśników a także do nadziewania wypieków domowych jak bułeczki czy rogaliki. Produkcja marmolad opłaca się zawsze jeśli mamy własne owoce. Marmolady możemy robić ze wszystkich prawie owoców, dobierając je odpowiednio według smaku oraz koloru. Podstawowym surowcem na marmolady są jednak jabłka ze względu na dużą zawartość pektyn, czyli składników powodujących krzepnięcie oraz delikatny smak. Nadają się szczególnie odmiany jabłek kwaśnych które się łatwo rozgotowują. 

Gotowanie marmolady ma na celu zagęszczenie przecieru owocowego czyli odparowanie wody a przez to zwiększenie jej trwałości. Przy sporządzaniu marmolad zagęszczamy najpierw sam przecier czyli gotując w płaskim rondlu i stale mieszając. Gotujemy przecier tak długo, aby póżniejsze gotowanie z cukrem trwało już krótko, tylko tyle aby cukier mógł się tylko rozpuścić i przeniknąć masę. Długie gotowanie i zagęszczanie z cukrem powoduję zbytnie ciemnienie marmolady i utratę smaku. Dla zachowania lepszego zapachu i koloru marmolady truskawkowej, malinowej czy wiśniowej zagęszczamy najpierw przecier jabłkowy a potem dodajemy  przeciery z tych owoców a następnie cukier. Podobnie przyrządzona marmolada z róży zachowuję swą wartość witaminową. Kończymy gotowanie marmolady gdy ciężar gotowej marmolady jest dwa razy większy od ciężaru dodanego cukru. Otrzymujemy wtedy trwałą, twardą marmoladę. Gorącą marmoladę wkładamy do przygotowanych wyprażonych garnków kamiennych lub słoików.

Powidła

Powidła podobne są do miękkiej marmolady ale są tasze od marmolad gdyż przyrządza się je prawie bez dodatku cukru. Po za tym powidła robi się nie z przecieru lecz zwykle z miazgi owoców, pozostawiając skórki i usuwając tylko pestki ze śliwek czy wiśni. Najczęściej przyrządza się powidła z mocno dojrzałych śliwek węgierek. Można też robić powidła z dojrzałego agrestu lub z wiśni. Trwałość powideł osiągamy przez odpowiednie zagęszczenie, które trwa dłużej niż przy marmoladach ponieważ cukru nie dodajemy wcale lub najwyżej 1 -1,5 kg na 10 kg zagęszczonej masy jeśli jest za kwaśna.

Co to są przeciery owocowe?

Przecier jest to czysty miąższ owoców oddzielony na wskutek przetarcia przez sito od części niejadalnych jak pestki lub skórki czy też gniazda nasienne

print
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*