Sztuka Starożytnego Przechowywania Żywności: Tradycyjne Metody, Które Przetrwały Wiekom

Metody przechowywania żywności w starożytności

  1. Przechowywanie w Soli: Starożytni ludzie wykorzystywali sól jako naturalny konserwant. Przechowywali mięso, ryby i warzywa w soli, co pomagało zachować ich świeżość przez długi czas. To fascynujące podejście do przechowywania żywności nadal może inspirować współczesne techniki suszenia i solenia.
  2. Przechowywanie w Oleju: Olej był wykorzystywany jako izolujący środek przechowywania. Owoce i warzywa były zanurzane w oleju, aby zabezpieczyć je przed powietrzem i zachować świeżość. Ta metoda może być inspiracją dla współczesnego marynowania w oleju lub przygotowywania przetworów.
  3. Wykorzystanie Wędzenia: Wędzenie było popularnym sposobem przechowywania mięsa i ryb. Dym działający jak konserwant pomagał zachować produkty przed rozkładem. To podejście znalazło swoje miejsce w kulturach różnych regionów i może być wykorzystywane jako inspiracja dla dzisiejszych technik wędzenia.
  4. Wykorzystanie Chłodni Podziemnych: Niektóre społeczności przechowywały żywność w chłodniach podziemnych, gdzie stabilna temperatura pomagała zachować produkty. To podejście jest korzystne również w dzisiejszych czasach, gdyż istnieją nowoczesne wersje piwnic i spiżarni, które mogą służyć jako miejsce przechowywania.
  5. Fermentacja jako Forma Przechowywania: Starożytni ludzie fermentowali żywność, aby ją zachować. Kiszona kapusta, ogórki czy kisiele były popularnymi produktami spożywczymi. Ta tradycyjna technika może być nadal wykorzystywana, tworząc smaczne przetwory i probiotyki.

Dawne metody przechowywania żywności są źródłem inspiracji dla współczesnych technik, które pomagają nam zachować świeżość i smak naszych produktów spożywczych. Odkrywanie tradycyjnych sposobów przechowywania przypomina nam, że mądrość przodków może wnosić cenne lekcje do naszych współczesnych praktyk.

Mąki i kasze najlepiej przechowywać w skrzyniach oraz beczkach drewnianych. Worki są mniej wskazane do przechowywania tych produktów ponieważ utrudniają przemieszanie mąki czy kaszy w celu zaprzestania zagrzania. Zagrzana mąka czy kasza jest w środku zbrylona i pachnie stęchlizną a co za tym idzie nie nadaję się do spożycia.

Chleb przechowujemy na czystej półce w spiżarni a w lecie gdy spiżarnia jest zbyt sucha i nagrzana składujemy ten produkt w piwnicy. Niższa temperatura w piwnicy chroni chleb przed wysychaniem. Nadmiar wilgoci powoduje pleśnienie dlatego piwnicę należy często wietrzyć. Zarówno w spiżarni oraz w piwnicy chleb nakrywamy czystą ścierką dla ochrony przed kurzem oraz wysychaniem.

Mąkę ziemniaczaną przechowujemy w płóciennych woreczkach ustawionych na drewnianej ławie lub zbitej z listew kratce ułatwiającej przewiew.

Cukier i sól należą do produktów bardzo wchłaniających wilgoć z powietrza. Dlatego najlepszym sposobem jest przechowywanie ich w słoikach.

Miód przechowujemy w garnkach kamiennych. Naczynia te uszczelniamy papierem pergaminowym. Ułatwia to wydobywanie miodu po scukrzeniu.

Przyprawy, jak: pieprz, listki bobkowe, ziele angielskie czy paprykę oraz suszone zioła składamy do słoików szklanych z zakrętką która zapobiega ją przed zawilgoceniem i utratą zapachu oraz ułatwia odszukanie potrzebnego produktu.

Masło na okres kilku dni ubijamy w kamiennym garnku a na wierzch nalewamy zimnej wody i codziennie ją zmieniamy.

Ser świeży i twaróg dobrze jest odkładać w kamiennej misce. Ser trzeba nakryć czystą ściereczką.

Jaja łatwo ulegają zepsuciu. Przed utrwaleniem jaj do przechowywania na dłuższy okres należy je umyć roztworem sody żrącej w celu zniszczenia zarazków znajdujących się na skorupce i wywołującej psucie jaj.

Mięso świeżę możemy utrwalić i przechowywać na okres 1 do 3 dni przez zastosowanie prostych środków – obkładamy mięso liśćmi chrzanu lub pokrzywy a następnie zawijamy w ściereczkę oraz ceratę lub zawijamy mięso w czystą ściereczkę zmoczoną w occie a następnie w kawałek ceraty lu pergaminu lub – ułożenie mięsa w garnku kamiennym i zalanie serwatką lub odciąganym mlekiem słodkim lub kwaśnym.

Możemy także ułożyć mięso w garnku i obłożyć plastrami cebuli oraz drobno poszatkowaną włoszczyzną i zalanie ostudzoną zaprawą przyrządzonej z pół litra przegotowanej wody, pół litra octu oraz dodatku ziela angielskiego i liścia bobkowego; sposób ten stosuje się głównie przy utrwalaniu mięsa wołowego i baraniego.

Drób po zabiciu, oskubaniu i wypatroszeniu lekko w wewnątrz solimy a następnie świeżo zerwanymi pokrzywami wypychamy jamę brzuszną i okładamy zabitą sztukę z wierzchu a następnie zawijamy w ściereczkę. Tak przygotowany drób przechowujemy 1 do 2 dni w zimnym pomieszczeniu.

print
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*