Starodawne przechowywanie produktów żywnościowych

Mąki i kasze najlepiej przechowywać w skrzyniach oraz beczkach drewnianych. Worki są mniej wskazane do przechowywania tych produktów ponieważ utrudniają przemieszanie mąki czy kaszy w celu zaprzestania zagrzania. Zagrzana mąka czy kasza jest w środku zbrylona i pachnie stęchlizną a co za tym idzie nie nadaję się do spożycia.

Chleb przechowujemy na czystej półce w spiżarni a w lecie gdy spiżarnia jest zbyt sucha i nagrzana składujemy ten produkt w piwnicy. Niższa temperatura w piwnicy chroni chleb przed wysychaniem. Nadmiar wilgoci powoduje pleśnienie dlatego piwnicę należy często wietrzyć. Zarówno w spiżarni oraz w piwnicy chleb nakrywamy czystą ścierką dla ochrony przed kurzem oraz wysychaniem.

Mąkę ziemniaczaną przechowujemy w płóciennych woreczkach ustawionych na drewnianej ławie lub zbitej z listew kratce ułatwiającej przewiew.

Cukier i sól należą do produktów bardzo wchłaniających wilgoć z powietrza. Dlatego najlepszym sposobem jest przechowywanie ich w słoikach.

Miód przechowujemy w garnkach kamiennych. Naczynia te uszczelniamy papierem pergaminowym. Ułatwia to wydobywanie miodu po scukrzeniu.

Przyprawy, jak: pieprz, listki bobkowe, ziele angielskie czy paprykę oraz suszone zioła składamy do słoików szklanych z zakrętką która zapobiega ją przed zawilgoceniem i utratą zapachu oraz ułatwia odszukanie potrzebnego produktu.

Masło na okres kilku dni ubijamy w kamiennym garnku a na wierzch nalewamy zimnej wody i codziennie ją zmieniamy.

Ser świeży i twaróg dobrze jest odkładać w kamiennej misce. Ser trzeba nakryć czystą ściereczką.

Jaja łatwo ulegają zepsuciu. Przed utrwaleniem jaj do przechowywania na dłuższy okres należy je umyć roztworem sody żrącej w celu zniszczenia zarazków znajdujących się na skorupce i wywołującej psucie jaj.

Mięso świeżę możemy utrwalić i przechowywać na okres 1 do 3 dni przez zastosowanie prostych środków – obkładamy mięso liśćmi chrzanu lub pokrzywy a następnie zawijamy w ściereczkę oraz ceratę lub zawijamy mięso w czystą ściereczkę zmoczoną w occie a następnie w kawałek ceraty lu pergaminu lub – ułożenie mięsa w garnku kamiennym i zalanie serwatką lub odciąganym mlekiem słodkim lub kwaśnym. Możemy także ułożyć mięso w garnku i obłożyć plastrami cebuli oraz drobno poszatkowaną włoszczyzną i zalanie ostudzoną zaprawą przyrządzonej z pół litra przegotowanej wody, pół litra octu oraz dodatku ziela angielskiego i liścia bobkowego; sposób ten stosuje się głównie przy utrwalaniu mięsa wołowego i baraniego.

Drób po zabiciu, oskubaniu i wypatroszeniu lekko w wewnątrz solimy a następnie świeżo zerwanymi pokrzywami wypychamy jamę brzuszną i okładamy zabitą sztukę z wierzchu a następnie zawijamy w ściereczkę. Tak przygotowany drób przechowujemy 1 do 2 dni w zimnym pomieszczeniu.

print
 

Kategorie dań

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*