Kotlety schabowe z cebulą

Kotlety schabowe z cebulą – przepis na kotlety schabowe

Mięso schabowe

Jest jednym z najcenniejszym produktem spożywczym. Przyrządzając potrawy z mięsa musimy zastanowić się nad jego najwłaściwszym użytkowaniem. Smak i zapach mięsa powodują, że inne produkty razem z nim ugotowane są smaczniejsze. Tę właściwość mięsa wykorzystujemy w przyrządzaniu potraw półmięsnych. Mięso przyniesie korzyści naszemu organizmowi nie wówczas, gdy zjemy raz od święta duży kawał, lecz gdy dodamy częściej małe jego ilości do potraw mącznych czy jarzynowych.

Surowe mięso  spożywamy bardzo rzadko i to najczęściej, jako lekarstwo, na przykład wątrobę, która zawiera w stanie surowym składniki leczące blednicę, czyli anemia.Składniki te przy gotowaniu ulegają zniszczeniu. Mięso gotujemy, smażymy, pieczemy lub dusimy. Nieumiejętne przyrządzanie mięsa traci dużo  zawartych w nim składników odżywczych. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać wskazówek podanych przy poszczególnych przepisach.Przepis na kotlety schabowe.

Mięso smażone

Do smażenia przeznacza się najdelikatniejsze części mięsa; z wołowiny – polędwicę i rostbef, z cielęciny – mięso z udżca, górkę; z wieprzowiny – schab z kostką lub bez kostki, mięso z szynki. Poza tym ze wszystkich zwierząt można smażyć wątrobę i mózg. Mięso do smażenia dzielimy na porcję, oczyszczamy dokładnie z błon i lekko rozbijamy tłuczkiem. Kawałki mięsa lekko solimy, oprószamy mąką lub panierujemy, to znaczy posypujemy mąką, maczamy w rozbitym jaju, a następnie obtaczamy w drobno utartej suchej bułce.

Panierowanie chroni mięso przed zbytnim kurczeniem się, wysuszaniem podczas smażenia i wyciekaniem soku. Mięso solone trzeba przed smażeniem wymoczyć i osączyć z wody, zawijając w czystą ściereczkę a dopiero potem kroić i smażyć, tak jak świeże. Gorsze części mięsa możemy smażyć po zmieleniu. Mięso mielone (kotlety schabowe), jest podzielne, smaczne i zdrowe. Aby otrzymać dobrą masę mieloną dodajemy do mięsa odpowiednią ilość czerstwej bułki pszennej, rozmoczonej w mleku lub w wodzie, niekiedy ugotowane przetarte ziemniaki a czasem ugotowaną na wpół sypką kaszę.

Dodatki te powiększają ilość masy mięsnej oraz spulchniają ją. Do mielonego mięsa dodajemy jaja, aby w czasie smażenia nie rozpadało. Mięso smażymy w niewielkiej ilości silnie rozgrzanego tłuszczu.Przepis na kotlety mielone.Mięso smażone.Schab.

print

Wydruk przepisu
Kotlety schabowe z cebulą
kotlety schabowe z cebulą
Czas przygotowania 45 minut
Porcje
porcje
Składniki
Czas przygotowania 45 minut
Porcje
porcje
Składniki
kotlety schabowe z cebulą
Sposób przygotowania
  1. Od schabu odcinamy kość pacierzową, pozostawiając kości żebrowe i krajemy w poprzek włókien na kawałki grubości palca. Pocięte kotlety lekko rozbijamy, solimy, pieprzymy, oprószamy mąką. Smażymy na rozgrzanym smalcu z obu stron na jasnozłoty kolor. Pod koniec smażenia dodajemy pokrajaną w plastry cebulę i rumienimy na jasnozłoty kolor. Podajemy z ziemniakami i kapustą, ćwikłą lub z kiszonym ogórkiem.
 

Kategorie dań

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*