Kotlety z kaszy gryczanej – przepisy kulinarne

Kotlety z kaszy gryczanej – przepis na potrawy z kasz

Potrawy z kasz – kotlety z kaszy gryczanej – przepis na potrawy  z kasz – kasze gryczane – kasza jęczmienna

Wszystkie kasze ze względu na dużą wartość odżywczą powinny zajmować w naszym żywieniu jedno z pierwszych miejsc. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego stosowania kasz jest dość kłopotliwe, bo długie gotowanie. Znane i łatwo dostępne w sklepach są kasze z jęczmienia:

  • pęczak – omielone całe ziarno,
  • kasza jęczmienna łamana, średnia,
  • kasza jęczmienna drobna (perłowa)

Z wymienionych kasz możemy przyrządzić zupę – krupnik w różnych odmianach. Poza tym kasze z jęczmienia, ugotowane na sypko lub gęste, rozklejane, mogą być dodatkiem do mleka czy zupy pomidorowej. Do drugich dań mięsnych lub podane z sosem lub słoniną. Do gotowania kasz jęczmiennych bierzemy na 50 dkg kaszy następujące ilości wody,

  •  do pęczaku – 1,5 litry wody,
  • do kaszy jęczmiennej łamanej średniej – 1,25 litry wody,
  • do kaszy jęczmiennej drobnej (perłowej) – 1 litr
Kasze gryczane

Drugą grupą są kaszę gryczane. Kasza gryczana palona i niepalona, czyli surowa, oraz drobna kasza krakowska. Różnią się one od innych kasz tym, że poszczególne krupy  po ugotowaniu zatracają swój kształt. Dlatego przy gotowaniu kaszy gryczanej na sypko często stosujemy zacieranie kaszy białkiem lub całym jajem.

Surowa kasza gryczana do całkowitego napęcznienia w czasie gotowania  potrzebuje mniej wody niż kasza gryczana palona. Do gotowania kasz gryczanych na sypko bierzemy na 50 dkg kaszy następujące ilości wody:

  • do kaszy surowej – 75 dkg wody,
  • do kaszy palonej – 85 dkg wody,
  • do kaszy krakowskiej – 75 dkg.

Kasza jaglana wymaga, podobnie jak kasza gryczana palona, na 50 dkg kaszy – 75 dkg wody lub mleka. Wszystkie kasze przygotowane na sypko wymagają dodatku tłuszczu, który wpływa także na sypkość kasz.Kotlety z kaszy gryczanej.Przepis na potrawy  z kasz.Kasze gryczane. Kasza jęczmienna.

Czas gotowania kasz

Kasza gryczana surowa – 4 do 5 godzin

Kasza gryczana palona –  1,5 do 2 godzin

Kasza krakowska – 1,5 godziny

Kasza jaglana – 1,5 godziny

Kasza jęczmienna 2 godziny

Pęczak  – 3 do 4 godzin

Ryż – 1,5 godziny

Kasza manna – 15 minut

print

Wydruk przepisu
Kotlety z kaszy gryczanej
Porcje
Składniki
Do panierowanioa
Do smażenia
Porcje
Składniki
Do panierowanioa
Do smażenia
Sposób przygotowania
  1. Oczyszczoną włoszczyznę ścieramy na grubej tarce, podsmażamy w tłuszczu. Zagotowujemy wodę, dodajemy do niej kaszę i podsmażone jarzyny, zagotowujemy mieszając kilkakrotnie. Nakrywamy garnek i wstawiamy na brzeg płyty. Drobno pokrajaną cebulę podsmażamy na złoty kolor. Czerstwa bułkę namoczoną w mleku lekko odciskamy i wraz z połową ugotowanej, przestudzonej kaszy przepuszczamy przez maszynkę. Do masy dodajemy żółtka, cebulę, resztę kaszy, sól i pieprz do smaku - wyrabiamy. W końcu dodajemy ubitą pianę. Z masy formujemy równe, okrągłe kotlety i smażymy je na złoty kolor.Podajemy z sosem pomidorowym lub grzybowym i surówką z pomidorów, z warzyw mieszanych lub z kapusty.
 

Kategorie dań

Zaloguj się i zarabiaj pieniadze na sprzedaży suplementów diety- kliknij w obrazek!!!

sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*