Pieczeń wołowa na dziko

Mięso jest jednym z najcenniejszym produktem spożywczym. Przyrządzając potrawy z mięsa musimy zastanowić się nad jego najwłaściwszym użytkowaniem. Smak i zapach mięsa powodują, że inne produkty razem z nim ugotowane są smaczniejsze. Tę właściwość mięsa wykorzystujemy w przyrządzaniu potraw półmięsnych jak pieczeń wołowa na dziko.

Przyniesie to korzyści naszemu organizmowi nie wówczas, gdy zjemy raz od święta duży kawał, lecz gdy dodamy częściej małe jego ilości do potraw mącznych czy jarzynowych. Mięso surowe spożywamy bardzo rzadko i to najczęściej, jako lekarstwo, na przykład wątrobę, która zawiera w stanie surowym składniki leczące blednicę, czyli anemia. Składniki te przy gotowaniu ulegają zniszczeniu. Mięso gotujemy, smażymy, pieczemy lub dusimy. Nieumiejętne przyrządzanie mięsa traci dużo  zawartych w nim składników odżywczych. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać wskazówek podanych przy poszczególnych przepisach. Pieczeń wołowa na dziko.

Do pieczenia, podobnie jak do smażenia przeznaczamy najlepsze części mięsa. Na przykład z wołowiny: polędwicę, rostbef, zrazową; z cielęciny: udziec lub mostek; z wieprzowiny: schab, szynkę, boczek; z baraniny: comber. Przygotowując mięso do pieczenia na  pieczeń wołowa na dziko, musimy odkroić grube ścięgna i błony oraz nadmiar tłuszczu.Upieczone mięso.

Aby uzyskać soczystą i smaczną pieczeń, pożądane jest najpierw nasolone kawały mięsa obrumienić szybko na patelni. Albo też można wprost ułożone na brytfannie oblać gorącym tłuszczem i wstawić do bardzo gorącego piekarnika. Gdy mięso się zarumieni, należy podlać je kilkoma łyżkami wody. W czasie pieczenia polewać wytworzonym sosem. Dobrze upieczone mięso jest z wierzchu ładnie zrumienione, a po przebiciu widelcem i naciśnięciu  wycieka z niego złotawy, przejrzysty sok.

[fts_facebook type=page id=100004095670296 posts=6 posts_displayed=page_and_others]

Zrazy bite wieprzowe

print

Wydruk przepisu
Pieczeń wołowa na dziko
Czas przygotowania 2 godziny
Porcje
porcje
Składniki
zaprawa z octu
Czas przygotowania 2 godziny
Porcje
porcje
Składniki
zaprawa z octu
Sposób przygotowania
  1. Na 2 - 3 dni wkładamy dość gruby kawałek mięsa wołowego do zaprawy z octu którą przygotowujemy w następujący sposób: zagotowujemy pod przykryciem wodę z przyprawami i cebulę pokrajaną w talarki, następnie studzimy i łączymy z octem. Umyte mięso układamy w naczyniu kamiennym lub emaliowanym nie obitym, zalewamy zaprawą i wynosimy do chłodnego miejsca. Po 2 - 3 dniach wyjmujemy mięso z zaprawy, szpikujemy pokrajaną w słupki słoniną, solimy i oprószamy mąką, obrumieniamy na mocno rozgrzanym tłuszczu. Przekładamy do garnka dopasowanego wielkością, wlewamy tłuszcz do obsmażenia, podlewamy kilkoma łyżkami wody, dodajemy cebulę z zaprawy i grzyby, dusimy do miękkości, obracając pieczeń co jakiś czas. Wyparowujący sos uzupełniamy wodą lub zaprawą, sprawdzając jednak aby sos nie był za kwaśny. Miękkie mięso wyjmujemy z sosu, po przestudzeniu kroimy na porcję. Sos podprawiamy mąką i śmietaną, zagotowujemy, przyprawiamy do smaku. Podajemy z ziemniakami lub z makaronem i z jarzynami.
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*