Zupa z jabłek – przepis na zupę z jabłek – przepisy na potrawy z owoców
Zupa z jabłek – Potrawy z owoców
Jabłka dobrze rozgotowujące się, o kwaśnym smaku, myjemy, kroimy w ćwiartki, odrzucając części nadpsute. Zalewamy jabłka wrzącą wodą z dodatkiem gożdzików, kawałku cynamonu lub skórki cytrynowej. Rozgotowujemy pod przykryciem. Rozgotowane jabłka przecieramy, słodzimy do smaku, podprawiamy śmietaną z mąką i zagotowujemy. Podajemy z grzankami lub kluskami. Zupę jabłkową mniej osłodzona można też podać z ziemniakami.
Owoce są bogatym żródłem witaminy C. Dlatego też większość ich powinniśmy spożywać w stanie surowym. Przed użyciem do potraw wszystkie owoce należy umyć lub opłukać. Myje się przede wszystkim owoce twarde, jak jabłka czy gruszki. Owoce miękkie pestkowe i drobne jagodowe, płuczemy w wodzie lub przelewamy strumieniem wody na sitku.
Po umyciu owoce obieramy. Z jabłek i gruszek wykrawamy części nadpsute, usuwamy resztki kwiatowe, niekiedy gniazda nasienne i obieramy ze skórki np. na kompot. W owocach przeznaczonych na zupę, gniazda nasienne i skórkę zostawiamy, bo po rozgotowaniu owoce przecieramy. Z owoców pestkowych, a więc śliwek, czereśni, wiśni i dereni usuwamy pestki i ogonki. Wykrawamy części nadpsute i robaczywe. Owoce jagodowe przebieramy, usuwamy sztuki niedojrzałe, zgniecione lub uszkodzone przez owady.
Obieramy i rozdrabniamy owoce tylko nożem nierdzewnym, podobnie jak warzywa. Unikamy również stosowania do gotowania lub do przechowywania gotowych potraw naczyń z obitą emalią lub miedzianych, żelaznych bez emalii. Owoce szybko miękną w czasie gotowania, gdyż zawierają niewielkie ilości błonnika. Dlatego nie rozdrabniamy owoców przed gotowaniem, jak to robimy z warzywami, lecz dodajemy:
- Ziarnkowe (jabłka, gruszki) – w połówkach lub ćwiartkach,
- Pestkowe(śliwki,wiśnie, czereśnie) – w całości,
- jagodowe – w całości.
Przy gotowaniu owoców stosujemy tą samą zasadę, co przy gotowaniu warzyw: wkładamy owoce do wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem na silnym ogniu do należytego zmięknienia. Owoce przeznaczone na dodatki do surówek lub sałatek obieramy i rozdrabniamy na krótko przed połączeniem z innymi składnikami tych potraw.
- 1. Jabłka kroimy w ćwiartki. 2. Zalewamy wrzącą wodą z dodatkiem jednego z wymienionych zapachów. 3. Rozgotowujemy pod przykryciem. 4. Rozgotowane jabłka przecieramy i słodzimy do smaku. 5. Podprawiamy śmietaną z mąką. 6. Zagotowujemy