Drożdże i ich znaczenie przy wyrobie wina

Drożdże i ich znaczenie przy wyrobie wina

Dla wywołania fermentacji alkoholowej potrzebne są drobnoustroje zwane drożdżami, które przerabiają cukier zawarty w moszczu na alkohol i dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla jako gaz uchodzi w powietrze, natomiast alkohol pozostaje w winie nadając mu zapach, smak i trwałość.Drożdże i ich znaczenie przy wyrobie wina.

Aby otrzymać wino określonego smaku i mocy, używamy do wyrobu specjalnych drożdży winiarskich.Drożdże winiarskie są to specjalnie wyhodowane drożdże szlachetne, czyli rasowe. Zależnie od rasy drożdże zdolne są przerobić na alkohol różne ilości cukru. Ilość cukru w moszczu nie może jednak przekraczać 30% to jest 30 dkg cukru na 1 litr moszczu. Z cukru tego bardzo silne rasy drożdży wytworzą wino mocne o zawartości 15 % alkoholu, gdyż – praktycznie biorąc – średnio biorąc – średnio ze 100 gramów cukru powstaje około 50 gramów alkoholu.

W miarę wytwarzania alkoholu działalność drożdży słabnie. Z normalnej fermentacji alkoholowej otrzymujemy więc w winie najwyżej 17 % alkoholu. Przy tej ilości alkoholu działalność drożdży ustaje. Na szybki i prawidłowy rozwój drożdży wpływa też ciepłota moszczu i otoczenia. Najlepiej rozwijają się w temperaturze pokojowej 15 – 25 stopni C. Dlatego gąsior z moszczem trzymamy w ciepłym miejscu. Żle działa na drożdże światło słoneczne. Dlatego nie wolno gąsiorów z moszczem fermentującym stawiać w miejscach nasłonecznionych. Otulanie gąsiorów z winem, miękkim, grubym papierem lub flanelą w miesiącach chłodnych ma na celu ochronę drożdży przed słońcem i zimnem.

Suche drożdże winiarskie można kupić w sklepach, ale nie można do wyrobu win używać drożdży piekarskich, ani browarniczych lub gorzelniczych. Zamiast suchych drożdży, lepiej jest używać szczepionki drożdży winiarskich.

Wina owocowe własnego wyrobu

print

 

Kategorie dań

Zaloguj się i zarabiaj pieniadze na sprzedaży suplementów diety- kliknij w obrazek!!!

sklep

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*